Vegvisir, Runik veya Viking Pusulası olarak adlandırıldı ve gerçek pusulalarla bağlantılı büyülü bir navigasyon sembolü olarak tanımlandı. 11 Bu mührün 1600'lerden önce herhangi bir referansına henüz rastlamadım, bu yüzden Viking olarak kabul edilmemelidir. Şekil bir pusula gibi görünse de, bu sadece bir tesadüf - birçok galdrastafir sekiz köşeli bir tekerlek üzerinde görünür. Bu arada, navigasyonda kullanılan gerçek bir sekiz uçlu pusula kavramı sadece çok yeni bir yeniliktir.

 

Saçmalığın çürütülmesi konusunda - Vegvísir, bugün bu sembolü kullanmalarına rağmen kesinlikle Ásatrú tarafından yaratılmamıştır - Ásatrú, 1970'lerde kurulmuş bir yeni çağ dinidir. Ayrıca, ezoterik rünolojide kullanılan Elder Fathurk rünleri ile aynı sihir kategorisinde değildir (başka bir modern gün yeniliği). Herhangi bir çağın rünleriyle çevrili bu veya herhangi bir galdrastafur çizme uygulaması, 20. yüzyıl öncesi hiçbir el yazmasında desteklenmemektedir. Sanatsal amaçlar için, sembol etrafındaki rünlerle iyi görünüyor - ancak en azından doğru döneme ve bölgeye ait olmalılar; yani İskandinav erken modern çağ. Son olarak, bence, rünler bir şey söylese, onları sadece Latin alfabesine eşdeğer bir listede vermek yerine daha iyi olurdu.ABCDEF ... .

Vegvísir bir merkez noktasından yayılan sekiz porteler oluşur. Çıtaların her biri, bir sembolü oluşturan çizgilerin bir kombinasyonunda sona erer. Bu sembollerin, rünleri bağlama yöntemiyle hemen hemen aynı yöntemle, bunun yerine Ogham ağaç alfabesi kullanılarak oluşturulduğu tahmin edilmektedir.

Popüler tılsım solda, doğru tılsım sağda; farklılıklar kırmızı oklarla gösterilmiştir.

Rune Mucizesi Zeynep Keyik kitabından alıntıdır.